Íme néhány recepet a Natur kozmetikai palettáról: Feltöltés alatt!
Körömvirág-olaj napszúrásra
Sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatása miatt a körömvirág régóta használatos a homeopátiában és a fitoterápiában. Otthon is elkészíthetik a következő olajat, amely gyorsan és hatékonyan gyugtatja a napégette bőrt.
Hozzávalók:
Egy maréknyi frissen szedett körömvirág-szirom, 25 clkukoricacsíra vagy mandula olaj
1. Tegyék a szirmokat egy üvegbe, öntsék rá az olajat. Zárják le az üveget és hagyják érlelődni /lehetőleg napon/ 15 napig.
2. Utána szűrjék le, tárolják jól zárható flakonban.
3. Szükség esetén óvatosan masszírozzák a piros vagy leégett bőrbe.
Ugyanilyen jó hatású olajat készíthetnek orbáncfűből is.
Virágzó hajtásokat szedjenek, a fent leírt módon készítsék el.
Használható égési sebekre, visszérre, narancsbőrre, műtéti hegekre és persze napégette bőrre.
Orbáncolaj
Évszázadok óta használatos a bőr nyugtatására fertőtlenítő és sebgyógyító tulajdonságánál fogva.
Elkészítése:
500 g vadon termő orbáncfű virágra öntsünk 1 liter kukoricacsíra vagy olívaolajat. Tegyük napra és hagyjuk állni 2 hétig. Az olaj szép sötétpiros színt kap majd ez idő alatt.
Szúrjük le, tegyük zárható üvegekbe. A leégett bőrt ezzel az olajjal kenegessük gyengéden. Az orbáncolaj jó visszérre, narancsbőrre és műtéti hegek gyógyítására is.
Arcbőrbe is masszírozhatjuk, minden ránctalanító krémnél hatásosabb!
Nyári hajápolás
Csalángyökér teával öblítsük le hajunkat, erősíti a hajgyökereket, megakadályozza a hajhullást. A diólevél tea fényt ad és tartást. Mosás után alkalmazzuk, a fejbőrbe bedörzsölve.
Mandulaolajjal mosás előtt, citromlével mosás után kezeljük a nyári naptól igénybe vett hajat, mindkettő táplál, erősít.
Borostyánolaj, narancsbőrre:
Egy marék friss borostyánlevelet egy csavaros tetejű üvegbe szórunk, és leöntjük 200 ml búzacsíraolajjal. Lezárjuk az üveget és fényvédett, kellemes hőmérsékletű helyen két hétig állni hagyjuk. Ha letelt az idő, átszűrjük az olajat, hozzáadunk 2 csepp rozmaringolajat, majd fürdés után alaposan átmasszírozzuk vele a problémás részeket. Az én tapasztalatom az, hogy a kozmetikai ipar legtöbb készítménye, mely a narancsbőr eltüntetését célozza igen drága és egyáltalán nem nyújt garanciát a hatásosságot illetően. A legjobb megoldás a napi tisztálkodás során (zuhany, fürdő) luffaszivacs vagy fürdőkefe használata, mellyel jó alaposan átdörzsöljük az érintett területeket, majd bemasszírozzuk egy vérkeringést fokozó krémmel Pl.: Borostyánolaj. Ha ezt napi rendszerességgel alkalmazzuk akkor biztosan tapasztalni fogjuk az eredményt.
Napolaj „természetesen”:
Olívaolajban 1:9 arányban körömvirágszirmot áztatunk 2-3 napig, amíg csaknem aranysárgára színeződik, majd jól záródó, sötét üvegbe töltjük. Naponta többször is kenjük be vele vékonyan a bőrünket. A körömvirágból készített napolaj egyenletesen barnít, segít megőrizni a bőr rugalmasságát és megóv a ráncosodástól.
Fényvédőkrém:
Fekete teából főzzünk jó erős teát, fél csésze vízzel forrázzunk le egy evőkanál teafüvet, hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. (filteres tea is megteszi). A naponta használt hidratáló krémünkből vegyünk ki egy kiürült üvegtégelybe és adjunk hozzá 1-2 teáskanál teát, majd jól keverjük össze. Ezzel kenjük be magunkat mielőtt napra mennénk, hatásos és egyszerű megoldás.
Arcvíz pattanásos arcbőrre:
2 evőkanál felaprított petrezselyemlevelet, és borsmentalevelet leforrázunk 1 csészényi forró vízzel, letakarva fél óráig állni hagyjuk, majd leszűrjük és belemártogatott vattacsomóval borogatjuk a megtisztított arcbőrt. A levelek friss , préselt levével szintén eredményesen kezelhetjük a pattanásos bőrt. Használjunk hozzá gyümölcscentrifugát
Hajhullás elleni hajszesz:
Egy marok aprított vagy porított csalángyökeret 5-10 percig főzünk 5 dl almaecetben, majd leszűrjük és naponta a fejbőrbe masszírozzuk. Kilehet még egészíteni a csalánt bojtorjángyökérrel, tormagyökérrel és rozmaringgal.
Tyúkszem eltávolítása kövirózsa levelével:
A félbevágott levelet néhány órára a bőrkeményedésre rögzítjük, majd lábat áztatunk és óvatosan lekapargatjuk a tyúkszemet. A művelet kis kihagyásokkal többször is megismételhető. Nyáron legyen mindig kéznél a kövirózsa kipréselt nedvét tartalmazó kenőcsünk. Napégésre ez a legjobb gyógyír és még a fájdalmat is enyhíti.
Karmelitacseppek:
3 marék citromfüvet 10 napig áztatunk 1 liter 40 %-os tiszta szeszben, legjobb erre a célra a Royal vodka. A citromfű mellé tegyünk még 3 teáskanál angyalfűgyökeret és egy citromkarikát. Leszűrjük, 3-3 db fahéjjal és szegfűszeggel még 48 óráig érleljük, majd leszűrjük, és sötét hűvös helyen tároljuk. Naponta 3-szor 20-25 cseppet fogyasztunk belőle nyugtatásra, görcsök oldására vagy étvágy javítására.
Arctonikok, lemosók - aromás vizek:
Aromás vízzel tonizálhatjuk az arcbőrünket. Néhány hétre készítsünk adagot magunknak. 50 ml szénsav mentes ásványvízbe 3-5 csepp illóolajat tegyünk, használat előtt jó alaposan rázzuk össze és egy vattadarabot átitatva, a szem környékét kihagyva, töröljük át az arcunkat vele.
|