Szeretnénk feltárni, hogy lakókörnyezetünkben - Petrikeresztúr- Zala megye- , milyen gyógynövények nőnek a település egy kilométeres körzetében. Erre egy teljes évet szánunk, melynek végén egy kiadványt készítünk melyet a falu teljes lakosságához eljuttatunk, hogy tudjunk, milyen növényeink vannak, azokat mire lehet használni. A faluban nagyon sok az idős, a betegeskedő ember, akik annak ellenére, hogy itt a sok gyógynövény, nem a szelíd gyógymódokat választják, hanem többségében az antibiotikumokat.
A meglévő értékek feltárása mellett szeretnénk kialakítani a településen egy üres telken egy közösségi fűszer és gyógynövénykertet is, melyet közösen gondoznánk és a termést hasznosítanánk.
Szeretetnénk megtanulni kosarat fonni, hogy a nyári termést már saját készítésű tárgyainkba gyűjthessük.
Az év során három alkalommal szeretnénk tea-bárt rendezni, ahol bemutatjuk a falu lakosságának a helyben talált és termesztett növények felhasználását és a növények hatásait. Két alkalommal szeretnénk Natúr kozmetika délutánt is tartani, ahol a növényekből készítünk kozmetikumokat.
Három receptet mutatunk be, melyek segítségével megvédhető minden gyógynövénykert vagy veteményes és sokkal egészségesebb termést kaphatunk, mintha permeteznénk, műtrágyáznánk.
Növényvédelem – levek készítése
Különböző öntöző és lemosó levekkel növényeinket ellenállóbbá, a terméshozamot nagyobbá, a talajt tápanyagban gazdagabbá tehetjük. A következőkben egy permetező- és öntözőlé, valamint egy áztató tea elkészítését tanulhatja meg.
Csalánlé
Egy fa vagy műanyag (nem fém!) hordót rakjunk tele csalánnal, majd öntsük fel vízzel úgy, hogy teljesen megteljen. Hagyjuk 2 héten át állni, lehetőleg meleg helyen, s ezután szűrjük le a levet (a csalánt a komposztra dobhatjuk). Öntözéshez 1:20, permetezéshez 1:50 hígítási arány javasolt.
Áztató tea
A következő növényeket egyforma mennyiségben keverjük össze szárazon: körömvirág, macskagyökér, tölgyfakéreg, cickafark, csalán. Forraljunk fel 1 l vizet, majd rakjunk hozzá a keverékből 1 evőkanállal. Zárjuk le a lángot és hagyjuk állni 10 percig. Ezután szűrjük le, majd a még langyos teába áztassuk be a vetésre szánt magot. Apró magokat 3-4 órán át, nagyobb magokat 1-2 órán át kell áztatni. Ezzel az áztató teával a csírázás 1-3 héttel megrövidíthető, valamint a növényt ellenállóbbá tehetjük.
Komposzt készítése
A komposztot célszerű egy kb. 1×1 méteres, 120 cm magas, fából készült tárolóban készíteni. A leggyorsabban úgy készül el, ha állandóan nyirkosan tartjuk, tehát óvjuk a szélsőségektől. Ha sokáig száraz az idő, néha öntözzük, ha nagyon esős, akkor takarjuk. Készítéséhez legjobb az árnyékos, meleg hely. A komposzt egy idő után összeesik, ekkor forgatni kell minimum egyszer.
Forrás: www.vegavarazs.hu
A hét ötlete
Dió
Perzsiából és Közép-Ázsiából származik, de már hazánkban is őshonos fának minősül, a diófélék csoportjába tartozik. A diófa levelét, csonthéját, és a csonthéjon belüli hártyát hasznosítja a gyógyászat. A diófa keménysége miatt a fafaragók kedvelt munkaeszköze. A szeszgyártás területén a likőipar előszeretettel használja. A diónak magas a tápanyag és tápértéke. Magas kalóriatartalma miatt a dióbél egyeseknél nyálkahártya irritációt okozhat..
A levél erős hatóanyagai miatt lombhullatáskor illetve mivel nem engedi át a napfényt, így a diófa alatt csak kevés növény él meg. Termése telítetlen zsírsavakat tartalmaz.
Hatóanyag: cserzőanyagok, naftokinon, flavonoidok, illóolaj, hidrojuglon és juglon glikozidok.
Külsőleg és belsőleg is egyaránt használható. Külső alkalmazása során alkalmazzák bőrbetegségekre, pattanásokra, gyulladásos sebekre, fekélyekre, illetve ülőfürdő formájában az aranyér ellen.
A régi népgyógyászatban belsőleg a vér tisztítására, illetve gyomor és bélhurut esetén alkalmazzák.
Erős színezőanyagi miatt célszerű kesztyűt hozni a diótöréshez, mert kezünket sötét barnára színezi el, viszont ha mégis elszínezte akkor a citromos bedörzsölés segíthet. Hosszabb időn át tartó használata nem javasolt.