Szeretnénk feltárni, hogy lakókörnyezetünkben - Petrikeresztúr- Zala megye- , milyen gyógynövények nőnek a település egy kilométeres körzetében. Erre egy teljes évet szánunk, melynek végén egy kiadványt készítünk melyet a falu teljes lakosságához eljuttatunk, hogy tudjunk, milyen növényeink vannak, azokat mire lehet használni. A faluban nagyon sok az idős, a betegeskedő ember, akik annak ellenére, hogy itt a sok gyógynövény, nem a szelíd gyógymódokat választják, hanem többségében az antibiotikumokat.
A meglévő értékek feltárása mellett szeretnénk kialakítani a településen egy üres telken egy közösségi fűszer és gyógynövénykertet is, melyet közösen gondoznánk és a termést hasznosítanánk.
Szeretetnénk megtanulni kosarat fonni, hogy a nyári termést már saját készítésű tárgyainkba gyűjthessük.
Az év során három alkalommal szeretnénk tea-bárt rendezni, ahol bemutatjuk a falu lakosságának a helyben talált és termesztett növények felhasználását és a növények hatásait. Két alkalommal szeretnénk Natúr kozmetika délutánt is tartani, ahol a növényekből készítünk kozmetikumokat.
Sokféle kerti növény ősszel szaporítható tőosztással. Ez a legegyszerűbb szaporítási módja például a gyógynövények közül a citromfűnek és a mentának, vagy a téli sarjadékhagymának, illetve számos évelő virágnak.
Az évelő gyógynövények esetébe leggyakrabban alkalmazott módszer a tőosztás. Több okból végezhetjük, így a növény szaporítása mellett az elterebélyesedett tő méretének csökkentésére, illetve átültetéskor is. A tavasszal és nyáron virágzó évelők tövét ősszel, a nyár végén, ősszel nyílókat pedig tavasszal oszthatjuk szét. Az erőteljesen terebélyesedő növényeket (pl: menta) két-háromévente, másokat négy-ötévente célszerű megritkítanunk.
A bojtos gyökérzettel rendelkező évelőket az elnyílt virágszárak levágása után két ásóvilla segítségével válasszuk szét. A növény elhalt, középső részét távolítsuk el, a fiatal, egészséges növénydarabokat pedig osszuk annyi részre, amennyire szeretnénk, és friss földbe ültessük el.
A húsos gyökerű növényeket, ássuk ki, és egy éles késsel vágjuk szét a gyökereket úgy, hogy minden részen legyen egy-egy alapi hajtórügy. Az elhalt, száraz, beteg részeket dobjuk el.
A gyöktörzses évelőket, így a kék nőszirmot (Iris germanica) és gyöngyvirágot (Convallaria) is kiássuk, éles késsel leválasztjuk az egészséges gyöktörzs-darabokat úgy, hogy egy-két levél legyen rajtuk.
A tőosztás során rendkívül fontos, hogy minden kis növénynek önálló gyökere és hajtása legyen. Ezután az előre elkészített helyen gondosan elültetjük, és ami nagyon fontos, többször is megöntözzük.
A hét ötlete
Dió
Perzsiából és Közép-Ázsiából származik, de már hazánkban is őshonos fának minősül, a diófélék csoportjába tartozik. A diófa levelét, csonthéját, és a csonthéjon belüli hártyát hasznosítja a gyógyászat. A diófa keménysége miatt a fafaragók kedvelt munkaeszköze. A szeszgyártás területén a likőipar előszeretettel használja. A diónak magas a tápanyag és tápértéke. Magas kalóriatartalma miatt a dióbél egyeseknél nyálkahártya irritációt okozhat..
A levél erős hatóanyagai miatt lombhullatáskor illetve mivel nem engedi át a napfényt, így a diófa alatt csak kevés növény él meg. Termése telítetlen zsírsavakat tartalmaz.
Hatóanyag: cserzőanyagok, naftokinon, flavonoidok, illóolaj, hidrojuglon és juglon glikozidok.
Külsőleg és belsőleg is egyaránt használható. Külső alkalmazása során alkalmazzák bőrbetegségekre, pattanásokra, gyulladásos sebekre, fekélyekre, illetve ülőfürdő formájában az aranyér ellen.
A régi népgyógyászatban belsőleg a vér tisztítására, illetve gyomor és bélhurut esetén alkalmazzák.
Erős színezőanyagi miatt célszerű kesztyűt hozni a diótöréshez, mert kezünket sötét barnára színezi el, viszont ha mégis elszínezte akkor a citromos bedörzsölés segíthet. Hosszabb időn át tartó használata nem javasolt.