Szeretnénk feltárni, hogy lakókörnyezetünkben - Petrikeresztúr- Zala megye- , milyen gyógynövények nőnek a település egy kilométeres körzetében. Erre egy teljes évet szánunk, melynek végén egy kiadványt készítünk melyet a falu teljes lakosságához eljuttatunk, hogy tudjunk, milyen növényeink vannak, azokat mire lehet használni. A faluban nagyon sok az idős, a betegeskedő ember, akik annak ellenére, hogy itt a sok gyógynövény, nem a szelíd gyógymódokat választják, hanem többségében az antibiotikumokat.
A meglévő értékek feltárása mellett szeretnénk kialakítani a településen egy üres telken egy közösségi fűszer és gyógynövénykertet is, melyet közösen gondoznánk és a termést hasznosítanánk.
Szeretetnénk megtanulni kosarat fonni, hogy a nyári termést már saját készítésű tárgyainkba gyűjthessük.
Az év során három alkalommal szeretnénk tea-bárt rendezni, ahol bemutatjuk a falu lakosságának a helyben talált és termesztett növények felhasználását és a növények hatásait. Két alkalommal szeretnénk Natúr kozmetika délutánt is tartani, ahol a növényekből készítünk kozmetikumokat.
Emlékszel, amikor a mamáddal mentetek bodzát szedni vagy amikor az iskolatársaid átjöttek hozzátok és szódával ittátok a hideg bodzaszörpöt? Szinte minden magyarnak van valamilyen emléke, ami a csodás bodzához kapcsolódik.
Nézzük hogyan is készül a felejtethetelen bodza szörp, melyből nálunk soha nem marad télire.
Lássuk a hozzávalókat: 20 nagyobb bodzavirágzat, 4 kg cukor, 6liter víz, 5 db citrom, 10 dkg citromsav, 1 kávéskanál nátrium-benzoát (tartósítószer).
A bodzavirágok gyűjtésekor a teljesen kinyílt virágtányérokat keressük. A virágokat alaposan vizsgáljuk meg, ha feketék, akkor tetvesek, ezért inkább keressünk egy egészséges bokrot. A forgalmas utakat ugyancsak kerüljük el, mindig utaktól távol, tiszta környezetben gyűjtsük a virágokat.
Kb. 20-25 szép kinyílt bodzavirágra lesz szükségünk. Mossuk meg a virágokat, a biztonság kedvéért.
Tegyünk fel forrni 5 liter vizet, amelyben keverjünk el 3,5 kg cukrot. A maradék fél kg cukrot karamellizáljuk egy edényben, majd ha kész, öntsünk rá 1 liter vizet. Ne ijedjünk meg, amikor a hideg víz hatására a karamellizált cukor megkeményedik, hiszen tovább melegítve hamarosan feloldódik a vízben. A cukros leveket öntsük össze, és együtt forraljuk fel. Miután kihűlt a szirup, tegyük bele a bodzavirágokat, a felkarikázott citromot, a citromsavat és a tartósítószert. 4-5 napig hagyjuk összeérni az ízeket, ezalatt rendszeresen kevergessük. Szűrés után öntsük tiszta üvegekbe. Ízlés szerint 1:6 - 1:7 arányban vízzel vagy szódával hígítva egész évben fogyasztható.
Mi van a bodzavirágban?
A virág (gyógynövénynevén: Sambuci flos) flavonoidokat (rutin, kvercetin, sambucin), szaponinokat, illóolajat és nyálkaanyagokat tartalmaz. A szárított virágból készített tea izzasztó és vizelethajtó, enyhe nyugtató hatású. A virágokat száraz időben kell szedni, a teljes nyílás előtt, amikor a bogernyő szélső virágai már kinyíltak, de a középsők még bimbós állapotban vannak. Laza rétegben, kocsánnyal felfelé állítva szárítsuk, majd kézzel morzsoljuk le a virágokat. A virágdrog tárolására a papírral bélelt dobozok alkalmasak.
Ne keverjük a bodzákat!
A bodzaszörp a fekete bodza irágzatából készülhet. Ezt azért fontos tudni, mert Magyarországon több bodzafaj él vadon. A ritkán előforduló fürtös bodza(Sambucus racemosa) virága nem alkalmas szörpnek, termése pedig pirosas, így könnyen elkülöníthető a fekete bogyójú fekete bodzától. Gyakori növény viszont a mérgező gyalogbodza(Sambucus ebulus), amelynek szintén fekete a termése, és virága is a fekete bodzáéhoz hasonlító lapos, fehér ernyő. A legfontosabb különbség a fekete bodza és gyalogbodza között az, hogy míg az ehető fekete bodza fás szárú bokorrá nő, addig a mérgező gyalogbodza lágy szárú növény. A fekete bodza május közepétől 3-4 héten át virágzik.
A hét ötlete
Dió
Perzsiából és Közép-Ázsiából származik, de már hazánkban is őshonos fának minősül, a diófélék csoportjába tartozik. A diófa levelét, csonthéját, és a csonthéjon belüli hártyát hasznosítja a gyógyászat. A diófa keménysége miatt a fafaragók kedvelt munkaeszköze. A szeszgyártás területén a likőipar előszeretettel használja. A diónak magas a tápanyag és tápértéke. Magas kalóriatartalma miatt a dióbél egyeseknél nyálkahártya irritációt okozhat..
A levél erős hatóanyagai miatt lombhullatáskor illetve mivel nem engedi át a napfényt, így a diófa alatt csak kevés növény él meg. Termése telítetlen zsírsavakat tartalmaz.
Hatóanyag: cserzőanyagok, naftokinon, flavonoidok, illóolaj, hidrojuglon és juglon glikozidok.
Külsőleg és belsőleg is egyaránt használható. Külső alkalmazása során alkalmazzák bőrbetegségekre, pattanásokra, gyulladásos sebekre, fekélyekre, illetve ülőfürdő formájában az aranyér ellen.
A régi népgyógyászatban belsőleg a vér tisztítására, illetve gyomor és bélhurut esetén alkalmazzák.
Erős színezőanyagi miatt célszerű kesztyűt hozni a diótöréshez, mert kezünket sötét barnára színezi el, viszont ha mégis elszínezte akkor a citromos bedörzsölés segíthet. Hosszabb időn át tartó használata nem javasolt.