Szeretnénk feltárni, hogy lakókörnyezetünkben - Petrikeresztúr- Zala megye- , milyen gyógynövények nőnek a település egy kilométeres körzetében. Erre egy teljes évet szánunk, melynek végén egy kiadványt készítünk melyet a falu teljes lakosságához eljuttatunk, hogy tudjunk, milyen növényeink vannak, azokat mire lehet használni. A faluban nagyon sok az idős, a betegeskedő ember, akik annak ellenére, hogy itt a sok gyógynövény, nem a szelíd gyógymódokat választják, hanem többségében az antibiotikumokat.
A meglévő értékek feltárása mellett szeretnénk kialakítani a településen egy üres telken egy közösségi fűszer és gyógynövénykertet is, melyet közösen gondoznánk és a termést hasznosítanánk.
Szeretetnénk megtanulni kosarat fonni, hogy a nyári termést már saját készítésű tárgyainkba gyűjthessük.
Az év során három alkalommal szeretnénk tea-bárt rendezni, ahol bemutatjuk a falu lakosságának a helyben talált és termesztett növények felhasználását és a növények hatásait. Két alkalommal szeretnénk Natúr kozmetika délutánt is tartani, ahol a növényekből készítünk kozmetikumokat.
A szép bőr, az egészséges arcbőr mindannyiunk vágya, azonban sajnos sokunk számára, ez csak álom. Rendkívül sokféle termék, lemosó, krém, tapasz kapható az üzletekben, mi is többet kipróbáltunk már. Több- kevesebb sikerrel, most a fűszernövénykert termése, és a gyűjtések arra inspirálnak, hogy a természetes anyagok felé fordulva próbáljunk a szép bőrért tenni.
Alapvetően szeretnénk hangsúlyozni az egységet, a külső és belső egyensúly fontosságát, ezért olyan teát is bemutatunk, ami belülről segít, nem a már meglévő problémákat próbálja orvosolni.
Belülről:
Elsőként a gyógynövények elitjét, a csalánt próbáljuk ki.
A gyógynövények között kiemelkedő helyet foglal el a csalán. Bár levelei jellegzetes kiütéseket okoznak a bőrrel érintkezve, ez a kellemetlenség eltörpül jótékony hatásai mellett.
■ A csalán enyhítheti az allergiás tüneteket, az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést. Tisztító hatásának köszönhetően a pattanásokon is segít. Más bőrbetegségek esetén is hatásos.
Hogyan is használjuk a csalánt?A csalán talán a legerősebb vértisztító hatású növény, ezért belsőleg alkalmazva, teaként fogyasztva, a pattanások gyökerét segít eltávolítani, kialakulásukat akadályozza. A frissen szedett, fiatal csalánhajtásokat leforrázzuk 1-1,5 liter vízzel és állni hagyjuk 10-15 percig. Ezt a teát iszogatjuk egy napra elosztva 3-5 csészével.
Egy – három hónapos kúra látványos eredményt hoz még a legpattanásosabb bőr esetén is.
Kívülről: Természetesen fontos a bőr külső ápolása is.
Mindennapi tisztítás elengedhetetlen, hogy a baktériumoknak ne legyen esélye megfertőzni a bőrt. Nem győzzük hangsúlyozni a tiszta víz fontosságát. Igen, is érje víz az arcot, minimum naponta kétszer. Ha kizárólag hideg- meleg vizes váltott mosást alkalmazol, minden készítmény nélkül, már akkor sokat tettél az arcbőröd szépségéért és feszességéért.
Ha az eperszezon közeledtével van egy szabad estéd, ajánljuk kipróbálásra az alábbi eperpakolást, tisztíja és feszesíti a bőrt egyben. Fontos, hogy csak akkor alkalmazd, ha nem vagy allergiás az eperre!!
Az epret, mentát mosd meg alaposan, majd papírtörlővel szárítsd meg. Az epret és a menta leveleket, tedd a turmixgépbe és add hozzá a tejport is.10-20 másodperces keverés után egy sűrű pépet kapsz, melyet a megtisztított bőrre egyenletesen kell felvinni. Most pedig jön a program legjobb része, 15-20 perc pihenés, feküdj le, tedd fel a lábad és gondolj valami nagyon jóra. Például arra, hogy milyen szép lesz a bőröd ennek a pakolásnak a következtében. A pihenést követően a száraz pakolást langyos vízzel mosd le, figyelj, hogy a szemedbe ne menjen a massza.
A cikket folytatjuk!!
A hét ötlete
Dió
Perzsiából és Közép-Ázsiából származik, de már hazánkban is őshonos fának minősül, a diófélék csoportjába tartozik. A diófa levelét, csonthéját, és a csonthéjon belüli hártyát hasznosítja a gyógyászat. A diófa keménysége miatt a fafaragók kedvelt munkaeszköze. A szeszgyártás területén a likőipar előszeretettel használja. A diónak magas a tápanyag és tápértéke. Magas kalóriatartalma miatt a dióbél egyeseknél nyálkahártya irritációt okozhat..
A levél erős hatóanyagai miatt lombhullatáskor illetve mivel nem engedi át a napfényt, így a diófa alatt csak kevés növény él meg. Termése telítetlen zsírsavakat tartalmaz.
Hatóanyag: cserzőanyagok, naftokinon, flavonoidok, illóolaj, hidrojuglon és juglon glikozidok.
Külsőleg és belsőleg is egyaránt használható. Külső alkalmazása során alkalmazzák bőrbetegségekre, pattanásokra, gyulladásos sebekre, fekélyekre, illetve ülőfürdő formájában az aranyér ellen.
A régi népgyógyászatban belsőleg a vér tisztítására, illetve gyomor és bélhurut esetén alkalmazzák.
Erős színezőanyagi miatt célszerű kesztyűt hozni a diótöréshez, mert kezünket sötét barnára színezi el, viszont ha mégis elszínezte akkor a citromos bedörzsölés segíthet. Hosszabb időn át tartó használata nem javasolt.